
Suomalaisten suosikkiruoka – jauhelihakastike ja perunamuusi - yksinkertaista ja maukasta.

Jauhelihakastike – siitä ei maku parane. Sanonta, niin monta makua kuin kokkiakin, pitää paikkansa varsinkin perinteisen jauhelihakastikkeen kohdalla. Perusraaka-aine jauheliha saa makunsa ruokaöljystä/rasvasta, lisukkeista ja mausteista. Maustaminen ja tuunaaminen tarjoaakin sitten jokaiselle kokkaajalle mahdollisuuden toteuttaa omia makumieltymyksiään.
Jauhelihakastike:
300 g jauhelihaa
1 sipuli
voita ruskistamiseen
2 rkl vehnäjauhoja
2 dl vettä
hieman suolaa
mustapippuria rouhittuna
Kuori ja hienonna sipuli. Kuumenna paistinpannu, lisää voi ja kuullota hieman sipulia, lisää jauheliha pannulle käännellen ja ruskista muutama minuutti. Ripottele vehnäjauhot sekaan, sekoita tasaiseksi ja lisää sekaan hieman vettä. Mausta ja anna hautua kymmenisen minuuttia.

Perunamuusi:
10‒12 kpl jauhoisia perunoita
vettä
suolaa
1 dl maitoa
voita
Kuori ja puolita perunat, keitä kypsiksi suolalla maustetussa vedessä. Kaada keitinvesi pois, soseuta perunat perunasurvimella tai sähkövatkaimella. Lisää soseutuksen yhteydessä maitoa joko lämmitettynä taikka kylmänä, älä tee liian löysäksi. Mausta suolalla ja laita kattilaan sekaan vielä voita. Tarkista maku, laita hetkeksi hellalle, varo polttamasta pohjaan.

Portugalin punaviinit nosteessa. Viinihän on suomalaisen suussa hyvää kun se maistuu hyvältä, ja portugalilaiset punaviinit, 2u Duas Uvas, Quinta das Setencostas, LAB Reserva, todentavat tämän. Nämä Suomen ykköspunaviinit (Alko/myyntitilastot/vuoden myydyimmät tuotteet 2025) maistuvat suomalaisten suosikkeina. Ne ovat tumman marjaisia, pehmeitä, niissä on hedelmäisyyttä, mehevyyttä sekä mukavaa mausteisuutta. Kaikki kolme viiniä tulevat Lissabonin läheltä Allenquerin viinialueelta, jossa maaperä on savinen sekä kalkkikivinen. Kesäisen raikas sekä leppeän talvinen ilmasto Atlantin läheisyydessä on suosiollinen viinirypäleiden kasvatukselle. Viinimaana Portugali, Chile ja Italia nousevat suomalaisten suosimien viinimaiden kärkeen.
Viinilasillinen:
2u Duas Uvas. Portugali, Lissabon2024. Touriga Franca,Tinta Roriz,Castellao,Syrah. Alko 911727. Hinta 8,99. Vegaani.
Tummanpunainen, tuoksu kirsikkahilloinen, maku keskitäyteläinen/tanniininen, hennon vaniljainen, mokkainen, mehevä.
LAB Reserva. Portugali., Lissabon 2022. Cabernet Sauvignon,Syrah,Touriga Nacional, Alko 904727, Hinta 10,98. Vegaani.
Runsaanpunainen, tuoksu kirsikkainen, maku keskitäyteläinen, keskitanniininen, viikunainen, marjaisa, mehevän hilloinen.
Quinta das Setencostas. Portugali,Lissabon2022. Castelão,Preto Martinho,Tinta Miuda. Alko 453977. Hinta 10,98. Vegaani.
Runsaanpunainen, karhunvatukkainen, maku täyteläinen, keskitanniininen, tumman marjaisa, mokkainen, hilloinen.
Teksti ja kuvat: Heikki Remes
www.viinimies.com




































