
Tuore ahvenfilee pannulla paistettuna, parsaa pannun kautta sekä lasillinen laadukasta valkoviiniä on nautinnollinen makuyhdistelmä!

Yksinkertaisuus on valttia ruoanlaitossa, raaka-aineiden tuoreus ja maku ovat keskiössä.
Ahvenen, parsan ja valkoviinin yhdistelmä on tyylikäs ja maukas
Pannulla paistetun ahvenen ja parsan makuyhdistelmässä on aromikkuutta ja hienostuneisuutta. Tähän makukokonaisuuteen pohjois-italialainen Nascetta di Novello valkoviini sopii aromiensa, herkkyytensä ja mineraalisuutensa puolesta tasapainoisesti.

Nascetta, harvinainen Pohjois-italialainen alkuperäislajike, jalostuu hienostuneeksi ja vivahteikkaaksi valkoviiniksi. Viini on käynyt terästankeissa ja kehittynyt hiivasakkojen päällä kahdeksan kuukautta. Pullotuksen jälkeen viini saa kehittyä vielä vuoden ajan. Valmistus n. 6500 pulloa vuodessa.
Viinilasillinen:
Arnaldo Rivera Nascetta di Novello. Italia,Piemonte, Langhe 2022. Alko 902766. Hinta 27,90.
Oljenkeltainen, tuoksu kukkainen/yrttinen, maku kuiva (2 g/l), hapokas (5.6 g/l), mineraalinen, trooppisen hedelmäinen.
Teksti ja kuvat: Heikki Remes
www.viinimies.com
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti