Juicen musiikin ja laulujen teksteissä sekä tunnelmissa on jotain pikkujoulujen viettäjille

”……kai Jamppa hankki Camparin ja shampanjan…
…mies tuli vuonolta näyttäen huonolta norjalaispaitoineen…”
Näiden Juhani ”Juice” Leskisen tuttujen laulunsanojen myötä voisi ajatella pikkujouluillan käynnistyvän. Vapaamuotoisuus ja porukalla pikkujoulun rakentaminen, tarjoiluista ohjelmineen, on parasta yhdessä tekemistä ja rentoa, palkitsevaa yhteisöllisyyttä, josta pikkujouluissa parhaimmillaan on kysymys. Pikkujoulutarjoilutkin voidaan rakentaa pääosin Juicen ruokien ja juomien pohjalta. Ohjelmiston laulusessioon löytyy varmuudella Juicen laajasta tuotannosta sopivia lauluja yhdessä laulettavaksi.



Juicen kunnan asukkaat, juankoskelaisten tuttujen porukka, Juicen musiikin vankkumattomat ihailijat näyttävät mallia miten toimivan ja nautinnollisen pikkujouluillan tarjoilut valmistellaan. Odotuksen ja innostuksen alkavasta illasta sekä musiikillisesta menosta näkee ja voi aistia tekijäporukan iloisista ilmeistä sekä osaavista otteista.

               
Illan luontaiseksi alkumaljaksi sopii oikeutetusti Jampan hankkima shampanja, jossa Louis Massingin aromien raikkaus ja hedelmäisyys nousevat tyylikkäästi esille.
 
Louis Massing Champagne Brut. Ranska, Champagne. Chardonnay, Pinot Meunier/Noir. Alko 924757. Hinta 33,98
Kullankeltainen, tuoksu sitruksinen, maku erittäin kuiva (6 g/l), hapokas (5.9 g/l), paahtoleipäinen, pirteän hedelmäinen.

                
Alkuillan seurustelujuomaksi ja lämmikkeeksi maistuu mukaeltu norjalainen villapaita Carillosta ja oluesta! Drinkin ohje juontaa 40 vuoden taakse Portugaliin, jossa baarikärpäsen puraisema kyyppari suositteli juomaa norjalaisten ykkösdrinkkinä, jossa yksi osa Camparia ja kaksi osaa olutta.
 
Carillo. Suomi. Alko 133284. Hinta 16,44.
Oranssinpunainen, tuoksu katkeroinen, maku makea (207 g/l), keskitäyteläinen, pehmeä sekä kirpeän marjainen

               
Juicen bravuureita ruokien osalta olivat kualjkiäryleet, pyttipannu bratwurstilla sekä kinkku-pekonipasta. Pikkujoulunillan aterian pääosaan valmistetaan Juicen itsensä kehittelemä Lamminpään lumous, voimakkaan mausteinen paistos porsaanfileestä ( http://www.viinimies.com/2025/11/lamminpaan-lumous-ala-juice-leskinen.html ). Pääruoan punaviinivalinnoiksi sopivat tumman marjaisat, pehmeän aromikkaat ja kehittyneet punaviinit, joissa on täyteläisyyttä sekä vivahteikkuutta, jotka täydentävät tasapainoisesti mausteisen ruoan ja viinin liittoa.

               
Jälkiruokana tarjottavat letut makean marjaisine lisukkeineen maistuvat sellaisenaan, tai löytävät kumppanin illan loppuosan makeista viineistä. Illan menoon ja kokonaisvaltaista sekä tyylikkäisiin yksityiskohtiin paneutumista kuvaa hyvin ruokien menukortti, sisältäen hieman tuntemattomampaa Juicen lyriikkaa. Esimerkkinä menukortin Kosket-runo kotiin viemisiksi, se vaatii ja antaa enemmän useammalla lukukerralla.

               
Illan edetessä voi maistella yhtä Juicen mielijuomaa Vermouth Biancoa. Viileänä lasiin kaadetun yrttisen vermutin raikkaus ja makea mausteisuus käyvät seurustelujuomana niin tapaamisten aluksi kuin lopuksi. Juicen juomana illan päätteeksi Vermouth sitoo draaman kaarena illan nautinnolliseksi kokonaisuudeksi. Eikä tässä vielä kaikki, sillä encorena maisteluun voi nostaa vielä lasillinen espanjalaista valkoviiniä Murciasta. Crápula White viinin esille oton voisi ajatella juontuvan nimen verbaliikasta, kalpeana heijastuksena Juicen lyriikoihin, ei niinkään mielikuvana illan annista.
 
Vermouth Bianco. Suomi. Alko 2757. Hinta 12,99.
Vaaleankeltainen, tuoksu yrttinen, maku makea (159 g/l), hapokas (5.2 g/l), hedelmäkarkkinen ja hennon mausteinen.
Crápula White Sauvignon Blanc. Espanja, Murcia, Jumilla 2017.
Vaaleanviherkeltainen, tuoksu herukkainen, maku kuiva (3 g/l), keskihapokas (6.1 g/l), hedelmäinen sekä marjaisa.

               
Mestari esillä
Juicella on erityinen paikka Juankoskelaisten sydämessä, ja pikkujouluiIllan edetessä Mestari saa astua ”lavalle” osallistujien spontaanisti esittämien laulujen kautta, loihtien esiin
        ..poljennon rennon ja hennon….
        ..ja seurassa suulaassa harjoitin viihdyntää….
        ..lauloimme tuttuja uusia juttuja joissa on sydän ja pää…”

Tekstikooste (mukaellen): Heikki Remes
Kuvat: Satu Tuppurainen, Marita Vanhanen, Heikki Remes

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti